captcha

show-hide
מדבקות לרכב
מדבקות לרכבשילוט לרכב
שילוט לרכבשילוט משאית
שילוט משאיתשילוט רכבים
שילוט רכביםמדבקות פרסום לרכב
מדבקות פרסום לרכבמיתוג רכבים
מיתוג רכביםמדבקות לרכבים
מדבקות לרכבים

מאמרים אחרונים

שילוט רכבים – טוב גם לבטיחות בדרכים

באמצע המאה הקודמת, חלה עליה הדרגתית במהירות הנסיעה הממוצעת על הכבישים. התופעה נגרמה בעידוד טכנולוגית המנועים המתפתחת שאפשרה כלי רכב מהירים יותר ובמקביל שיפור בתשתיות הכבישים (תחילה בארה”ב ואח”כ גם באירופה וביתר מדינות העולם) שאפשר נסיעה חלקה ומהירה יותר. עם עליית מהירות הנסיעה ועל אף השיפורים הבטיחותיים שהוכנסו בכלי הרכב, חלה עליה בכמות תאונות הדרכים ובחומרתן. מאז ועד היום, עסוקות רשויות המדינה הממונות על נושא התחבורה והבטיחות למצוא דרכים להגביר את הבטיחות. בין היתר נערכו מחקרים רבים בדבר השפעתם של אמצעי בטיחות שונים על כמות תאונות הדרכים ובכלל זה נבחנו ועדיין נבחנים שילוט לכלי רכב, אביזרי בטיחות, תשתיות כבישים ואמצעים אלקטרוניים מתקדמים כגון מערכות מתריעות ומערכות מתערבות.

תפקידו של שילוט הוא ליידע את הנהג באשר לסכנות האורבות לו בדרך ולהתריע בפני סכנות אלה. לכאורה נשמע פשוט אולם כמו לכל דבר, גם בנושא שילוט לרכבים קיימים מספר סוגים ומספר דרכי שימוש המניבות תוצאות שונות במידת יעילותן.

תמרורים ושלטים המותקנים בצידי הדרך

תמרורי הוריה, אזהרה והכוונה, קרי שילוט על עמודים בשולי הדרך הוא סוג השילוט הנפוץ והוותיק ביותר וקיים עוד משלב מוקדם מאוד של האבולוציה של התחבורה. כיום ניתן למצוא שלטים מהסוג הישן בדרכים עירוניות בעיקר ואילו בכבישים המהירים קיימים שלטי ענק אשר נשלטים ע”י מערכות אלקטרונית המופעלות ע”י הנהלת הכביש (ראה כביש 6, נתיבי איילון וכו’). כאמור, שילוט זה נחלק לשלושה סוגים עיקריים: תמרורי הוריה, הכוונה ואזהרה. תמרורי ההכוונה, כשמם כן הם, מכוונים את כיוון הנסיעה של כלי הרכב בהתאם ליעדם. תמרורי אזהרה תפקידם להזהיר בפני סיכונים הקיימים בדרך כגון סיבובים חדים, בעלי חיים חוצים, אבנים העשויות להתגלגל אל הכביש וכו’. תמרורי הוריה מורים לנהג כיצד לפעול. למשל: השאר בהילוך נמוך – זו הוראה לנהג הניתנת בעיקר באיזורים בהם קיימות ירידות חזקות והחשש הנו מהתחממות הבלמים ואובדן כושר העצירה. “אין עקיפה” גם היא דוגמה טובה להוריה אשר אוסרת על הנהג לעקוף בקטע הכביש המשולט.

יעילותו של שילוט זה הוכחה כבר כגבוהה באין ספור מחקרים, בכפוף כמובן לשימוש נכון. שילט זה נתפס כבעל אמינות גבוהה ונהגים רבים פועלים על פיו אם כי קיימת סלקטיביות במידת קיום ההוראות, בפרט בשלטים המגבילים את מהירות הנסיעה.

מודל נוסף

מודל נוסף של שילוט הוא שילוט רכבים - קרי, על גבי כלי רכב. שילוט זה הנו בעל מטרות אחרות מאשר השילוט אותו הזכרנו קודם לכן. זהו שילוט שמטרתו בעיקר מסחרית והוא ממלא פונקציות של פירסום, מיתוג וכדומה ולא אזהרה או הכוונה. חברות רבות מתקינות שילוט ייעודי על כלי הרכב של החברה ומשיגות בכך אפקט מרשים של נוכחות וביסוס המותג שלהם. שילוט ע”ג רכבים הפך פופולארי יותר ויותר בשנים האחרונות וזוכה לתקציב מכובד מעוגת הפרסום אשר מתחלקת כיום שונה מאי פעם עם ירידת כוחה של המדיה המודפסת.

אחד האפקטים הלא צפויים של פרסום על כלי רכב הוא ירידה בכמות התאונות בהן היו מעורבים כלי רכב אשר נשאו שילוט זה. הסיבה לכך, ככל הנראה, היא שכלי רכב אלו בולטים באופן מיוחד ומושכים תשומת לב של הנהגים האחרים בכביש. הסטת תשומת ליבו של הנהג אל כלי הרכב שלידו מגבירה את עירנותו לנעשה על הכביש ובכך מונעת תאונות הנגרמות עקב חוסר תשומת לב והסחת הדעת. חשוב לציין כי חלקם של כלי רכב הנושאים שילוט ייעודי בתאונות דרכים שנגרמו באשמתם (למשל – התנגשות קדימה אחור עם רכב בשל אי שמירת מרחק של הרכב נושא הפרסום) נשארה זהה לזו של כלי רכב אחרים. סביר להניח כי הסיבה לכך היא שהנהג ברכב עם הפירסום אינו רואה את הפרסום ומבחינה זו הוא דומה לנהג בנוהג בכל רכב אחר.

למידע נוסף על שילוט רכבים